czwartek, 30 stycznia 2014

Antybiotyki bez recepty ???


               Antybiotyki na receptę czy bez recepty ?



                             

   Antybiotyki są dostępne bez recepty w wielu krajach na świecie, między innymi w Rosji , na Ukrainie , w Gruzji i w Indiach. Poza Europą i Stanami Zjednoczonymi w wielu krajach bez przepisu lekarza sprzedawanych jest nawet od 20- 100% antybiotyków. Ten fakt oraz to, że antybiotyki są coraz tańsze (szczególnie ich zamienniki) powoduje nadużywanie tych leków.

   Specjaliści alarmują - antybiotyki powinny być dostępne wyłącznie na recepty. A tymczasem w wielu krajach w tym również w Polsce można je kupić bez recepty. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i amerykańskie Centrum Kontroli Chorób (CDC) w Atlancie są zdania, że: 
-"jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania, grozi nam powrót do ery przedantybiotykowej, co oznacza, że niemożliwe będzie wykonywanie tak ważnych procedur medycznych, jak operacje ortopedyczne, przeszczepy narządów, chemioterapia u pacjentów cierpiących na nowotwory i innych zabiegów medycznych."

   Tak nieodpowiedzialne stosowanie tych leków powoduje zwiększanie się liczby zakażeń  całkowicie lub częściowo odpornych na leczenie. Przykładem są  pałeczki jelitowe wieloantybiotykooporne, które mogą spowodować śmierć 30-50% zakażonych nimi osób.



    Pacjenci nadużywają nawet tych antybiotyków, które są dostępne wyłącznie na receptę lekarską.

    Wygląda to w ten sposób - pacjent przestaje brać antybiotyk za wcześnie, w chwili ustąpienia objawów, ale jeszcze przed zniszczeniem wszystkich drobnoustrojów, które wywołały zakażenie.

   Podczas następnej choroby sam (bez zalecenia lekarskiego) zaczyna brać antybiotyk, który pozostał mu z poprzedniej kuracji.

   W tym procesie nie bez winy są również lekarze, którzy ulegają prośbą i naciskom pacjentów domagających się silnego i skutecznego antybiotyku. W rezultacie są przepisywane często niepotrzebnie, szczególnie na zakażenia wirusowe, na które nie działają np. przeziębienia, grypa i zapalenie gardła. Statystyki pokazują, że tylko u 15% osób dorosłych z zakażeniami górnych dróg oddechowych są wskazania do zastosowania antybiotyku. 
Niestety - otrzymuje je aż 70% chorych pacjentów.



Pozdrawiam mgr. farm. Marta.

Pismiennictwo u autora.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz