sobota, 20 lipca 2013

Cudowna wierzba, czyli naturalna aspiryna

     Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim naukowcy są w trakcie badań nad nową odmianą wierzby.
              Wierzba jest drzewem rosnącym powszechnie w naszym kraju i można powiedzieć , że jest symbolem polskiego krajobrazu. Jest również rośliną leczniczą. Do leczenia wykorzystuje się z wierzby korę.
 Zgodnie z normami europejskiej Farmakopei zawartość substancji w korze wierzby wykorzystywanej do produkcji leków i preparatów leczniczych powinna zawierać nie mniej niż 1,5 % glikozydów salicylowych.
   W nowo wyhodowanej odmianie wierzby zawartość tych związków jest znacznie wyższa i wynosi ok. 11%.
   Nazwa glikozydy salicylowe jest dla wielu osób nieznana i trudna do zapamiętania . Jest to związek , który na podobne działania do aspiryny ( kwas acetylosalicylowy ).
Substancja ta działa na różne bóle w tym również bóle reumatyczne .Obniża gorączkę przy przeziębieniach i grypie oraz stanach zapalnych. Działa też antyseptycznie ( hamuje rozwój drobnoustrojów np. bakterii) na zasadzie zakwaszenia środowiska.
   Pamiętać należy , że leki , które mają w swoim składzie aspirynę  nie powinny  być używane przez osoby mające dolegliwości przewodu pokarmowego ( wrzody żołądka , dwunastnicy , przełyku i uszkodzenie zwieracza między żołądkiem i przełykiem.
   
      Leki mające w składzie  sproszkowaną korę wierzby zawierają naturalne substancje buforujące. Są to związki , które obniżają kwasowość i utrzymują stałe pH i dzięki temu nie wywołują skutków ubocznych ze strony przewodu pokarmowego. 
     Przypomnieć powinnam pacjentom , że tak jak aspiryna również kora wierzby wywołuje reakcję alergiczną u osób uczulonych na salicylany. Nie może być używana przez osoby z niską krzepliwością krwi , hemofilią , przed zabiegami chirurgicznymi oraz usunięciem zębów u stomatologa.
      Jest więc szansa ,że za jakiś czas naturalna - kora wierzby wyprze z użycia syntetyczną - aspirynę 



Pozdrawiam mgr.farm.Marta.

1 komentarz: