poniedziałek, 5 sierpnia 2013

Soki cytrusowe ( Interakcje leków z żywnością część I )

                                        Sok grejpfrutowy
         
     
     Wszyscy lubimy pić , szczególnie świeżo wyciśnięte,                         soki  z owoców cytrusowych. Są one źródłem wielu drogocennych  składników ,a w szczególności witaminy C.
Szczególnie w lecie gaszą pragnienie i sa lubiane przez dorosłych      i dzieci.  Spożywane sa też w postaci sałatek owocowych.                    Ale należy pamiętać o wpływie cytrusów na działanie niektórych leków.
     Sok grejpfrutowy jest źródłem substancji chemicznych zwanych flawonoidami. Należą do nich m.in. naringenin, quercetin, kaempferol. Naringenin szczególnie silnie wpływa           na działanie enzymów wątrobowych, a przez to na metabolizm leków. 
Sok grejpfrutowy najczęściej zwiększa stężenie leków                       w naszym organizmie, co jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia          i życia pacjenta. Może on wchodzić w interakcje z takimi lekami jak :
1. Nifedypina ( Cordafen, Cordipin ret.)
2. Felodypina ( Delmuno, Plendil, Felohexal )
3. Werapamil ( Isoptin, Staveran )
Są to leki nasercowe należące do grupy zwanej blokerami kanału wapniowego. W wyniku stosowania ich razem z sokiem grejpfrutowym pacjent może odczuwać bóle głowy, zaczerwienienie skóry oraz inne objawy uboczne związane ze zwiększeniem stężenia tych leków we krwi. 
    Oddziaływanie soku grejpfutowego z lekami przeciwhistaminowymi , czyli podawanymi przy uczuleniach, przeziębieniach, a w szczególności terfenadyną, może wywołać nieregularną pracę serca.

 Kolejna grupa leków, na którą wpływa picie soku grejpfrutowego, to leki immunosupresyjne- stosowane po przeszczepach organów np. cyklosporyna. 
Nie poleca się również stosowania z tym sokiem takich leków jak:
-  cisaprid ( Gasprid )
-  leki psychotropowe z grupy benzodiazepin ( alprazolam, bromazepam, diazepam, lorazepam, lormetazepam, midazolam, nitrazepam, oksazepam, klotiazepam, temazepam, triazolam ) 
-leki obniżające cholesterol ( simvastatyna, lowastatyna ).
Sok podwyższa stężenie tych leków we krwi i zwieksza ich działanie niepożądane. 
Należy zwrócić uwagę nie tylko na pity sok z grejpfruta i zjadane owoce , ale również suplementy diety na bazie wyciągu z pestek grejpfruta ( np. Citrosept, citrogrept, citro-grep i inne ). Producenci tych suplementów nie zawsze umieszczają informacje w ulotkach na temat tak  ważnych interakcji z lekami. 
Wyżej opisane działania dotyczą też owoca o nazwie Pomelo. Grejpfrut powstał przez skrzyżowanie pomelo z pomarańczą chińską. 
  

Sok grejpfrutowy  może zmniejszać działanie leków antykoncepcyjnych zawierających w swoim składzie - etynyloestradiol. Sok ten wpływa na aktywność cytochromu P450. Jest to enzym wątrobowy  biorący udział w przemianie leków. Picie tego soku może wpływać na działanie tabletek antykoncepcyjnych. Wpływ ten nie jest dokładnie określony w badaniach klinicznych. Dlatego należy wtedy stosować dodatkowe zabezpieczenie antykoncepcyjne w czasie jego picia.

                                                        Sok pomarańczowy
             
         Sok pomarańczowy może wpływać na wchłanianie aluminium z powszechnie stosowanych preparatów                             w nadkwaśności  np. Alugastrin, Gelatum Aluminium, Manti, Maalox.
Zwiększone i utrzymujące się na niebezpiecznie podwyższonym poziomie stężenie aluminium we krwi może wpływać na otępienie umysłowe. Konieczne jest zachowanie kilku godzinnych przerw między zażyciem leku z aluminium, a spożyciem cytrusów.
Soki cytrusowe odpowiedzialne są za interakcje również                         z antybiotykami m.in. penicyliną i erytromycyną . Zaburzają ich wchłanianie, przez co zmniejszają ich działanie.



    Kwaśny odczyn soków może zniszczyć formę kapsułki  leków , przez co może wpłynąć na drogę i czas wchłaniania tych leków. 
   Należy zatem pamiętać , aby leki popijać najlepiej wodą ,                  i to odpowiednią ilością . Tylko wtedy jesteśmy pewni braku interakcji z żywnością.

                                                    Pozdrawiam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz