czwartek, 15 sierpnia 2013

Kawa i kofeina ( Interakcje leków z żywnością - część II )

        

                              Kofeina - czy tylko w kawie ?


          Nie wyobrażamy sobie poranka, czy ciastka bez kawy.
Wiele osób pije ją nie tylko dla jej smaku , ale też dla zapachu. Kawa sama w sobie jest napojem niskokalorycznym - to dodatki      do niej , czyli cukier, mleko
i smietanka są tuczące.
         Za kolebkę kawy uważa się Etiopię, a dokładnie południowoetiopską prowincję - Kaffy.
   Kawa jest obecnie jednym z najczęściej spozywanych napojów       na świecie. Pod koniec XX wieku  wypijano jej ok. 2,25 miliarda filiżanek każdego dnia.  
We  współczesnym świecie pościgu i szybkiego rozwoju picie kawy jako środka pobudzającego , uważane jest za lepszą jakość życia. Wzrost spożycia tej powszechnej używki  jest powodem do prowadzenia wielu badań naukowych dotyczących składu chemicznego i działanie kawy na zdrowie człowieka.


    Głównym działajacym składnikiem kawy jest alkaloid - kofeina. Jest ona obecna nie tylko w kawie i napojach   z dodatkiem kawy , ale również w napojach energetycznych, tabletkach                                  i cukierkach kawowych.


      Napoje energetyczne sa dziś nieodłacznym elementem diety każdego studenta, nocnego pracownika, czy sportowca. Potrafią        w krótkim czasie pobudzić organizm     do wytężonego wysiłku fizycznego i umysłowego, jednak należy pamiętać o poważnych skutkach ubocznych.
Kofeina wchodzi w interakcję z takimi antybiotykami jak  - ciprofloksacyną i norfloksacyną. Są to antybiotyki przepisywane przez lekarzy dość często. Substancje te mogą spowalniać usuwanie kofeiny z organizmu, to znaczy utrzymywać znacznie dłużej stan pobudzenia wywołany przez nią.
Wrażenie silniejszego działania kofeiny moga wywołać niektóre leki antykoncepcyjne i leki zawierające cymetydynę.
    Efekt pobudzenia może być niepokojący szczególnie w porach wieczornych, kiedy organizm bardziej potrzebuje wypoczynku.


     Picia kawy należy unikać w czasie leczenia lekami przeciw astmatycznymi takimi jak : aminofilina i teofilina
Teofilina i kofeina mają podobną budowę chemiczną i wywołują podobne reakcje. Łączenie obu tych substancji może wywołać efekt podobny do przedawkowania.
 Taka sama sytuacja może wystąpić w przypadku łączenia leków           i suplementów diety zawierających kofeinę.
    Przedawkowanie jej prowadzi do : bólu głowy, bezsenności, zaburzenia koncentracji, zaburzenia rytmu serca i objawów dyspeptycznych.
   Kofeina może wywołać interakcje u pacjentów , którzy używają leki przeciwbólowe i przeciwzapalne w skład których wchodzą : aminophenazon i kwas acetylosalicylowy ( np. aspiryna, polopiryna ).Wywołuje zwiekszenie działania obu tych leków, a co za tym idzie i ich skutków ubocznych.
   
   
       Kawa, a także wszystkie rodzaje herbaty zawierają substancje, które wpływają niekorzystnie na wchłanianie leków i składników mineralnych, np. wiążą w przewodzie pokarmowym magnez, wapń i żelazo .
    U osób pijących duże ilości kawy i herbaty wystepują często niedobory  tych pierwiastków.  Nie powinno się zatem popijać kawą ani herbatą suplementów diety  zawierających minerały,        a także bogatego w nie pokarmu.
Osoby , leczące się na anemię powinny odstawić te napoje na czas kuracji, ponieważ jedną z przyczyn występowania anemii jest niedobór żelaza, a kawa i herbata wiążą ten pierwiastek i utrudniają jego wchłanianie.
   Garbniki z kawy i herbaty zmniejszają też wchłanianie alkaloidów i osłabiają działanie niektórych neuroleptyków. 
Kofeina powoduje zwiększone wydzielanie neuroprzekaźników takich jak : serotoniny, GABA,noradrenaliny i adrenaliny. Wpływają one między innymi na poprawę procesów myślowych            i zmniejszenie zmęczenia, jednak z drugiej strony utrudnia zasypianie .
Zbyt wysokie spożycie kofeiny może być przyczyną szumu                   w uszach, zaburzenia w widzeniu, pobudzenia psychoruchowego , tachykardii i wzrostu ciśnienia krwi.


    Picie kawy niefiltrowanej zwiększa stężenie cholesterolu całkowitego oraz " złego" LDL we krwi , ale regularne picie kawy filtrowanej w ilości ok. 600 ml dziennie też podnosi cholesterol.
    Przyszłym mamom należy uświadomić , że kofeina przechodzi prze barierę łożyskową i działa na rozwijający się płód. Może spowodować wzrost tętna u płodu, zmianę szybkości skurczów serca, a także zmniejsza przepływ krwi przez łożysko . Dlatego nie jest wskazane picie kawy przez kobiety ciężarne i matki karmiące.
   Picie już jednej filiżanki kawy dziennie wpływa na zwiększone ryzyko złamań w obrębie stawów biodrowych o ok. 69 %,      a także na rozwój osteoporozy.


         Chociaż  kawa ma różne działanie niepożądane dla naszego zdrowia , to możemy ją pić z umiarem.

                                                        Pozdrawiam.
      
    

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz