środa, 24 lipca 2013

Hity na komary, czyli skuteczne sposoby na komary i meszki


          Komary w tym roku są bardzo uciążliwe. Długa zima oraz bardzo deszczowa wiosna spowodawały , że w wielu rejonach kraju ilość komarów dochodzi do rozmiarów inwazji. Niestety,                     po kolejnych opadach w lipcu  będą one nas zadręczać , aż do jesieni.
   
Plaga krwiopijców nie pozwala wypoczywać na świeżym powietrzu i ogródkach działkowych. Trudno również grilować , kiedy cały czas trzeba się oganiać od tych bestii.
    Komary przyciąga światło, ciepło , zapach ludzkiego potu                  i niektóre kosmetyki perfumowane .
Niestety , nie zawsze udaje się uniknąć ukąszenia , które zostaje       w postaci swędzącego bąbla. Miejsca te należy zdezynfekować           i posmarować środkami łagodzącymi swędzenie, chłodzącymi             i przeciwuczuleniowymi dostępnymi w aptece.
                         Skuteczna walka z komarami
                                                                                                                                      1. Środki chemiczne odstraszające komary .
   Najczęściej stosowane to  DEET i IR 3535 .  Zwane są też repelentami.
   DEET - działa w ten sposób, że zaburza pracę komórek nerwowych w czułkach insektów odpowiedzialnych za węch.            W dużych ilościach jest toksyczny. Zwykle stosowane stężenia           to 5-30 % . Preparaty o mocy poniżej 10% działają krócej       - ok. 1-2 godzin . Wskazane są dla dzieci i osób, które planują krótko przebywać na powietrzu .Wyższe stężenia są dla wędkarzy, osób wyjeżdżających w tropiki , czy grzybiarzy . Deet może podrażniać oczy i skórę oraz odbarwiać miejscowo ubrania. 
Drugą co do popularności stosowania jest bezzapachowy                      IR 3535. Uważa się go za środek o niskiej toksyczności . Może jednak wywołać podrażnienia oczu i skóry.
 Obie te substancje są stosowane najczęściej do ochrony przed komarami i meszkami. Występują w postaci najchętniej używanych aerozoli, ale też w kremach, sztyftach i chusteczkach nasączonych tymi związkami. Proszę pamietać o zmyciu ich ze skóry po powrocie do domu . 
 Nie polecam wszelkich wynalazków wkładanych do kontaktu,  zawierających  np. DEET. Są to trucizny nie tylko dla komarów ale i dla nas. Wdychanie ich przez całą noc może nas uczylić , podrażnić nam układ nerwowy, oddechowy i skórę.
  Zdrowszym sposobem jest założenie siatek w okna i drzwi.            I już mamy spokój z latającymi krwiopijcami.    

 Siatki są w tym roku wyjatkowo niedrogie. Cena zaczyna się już           od ok. 7 złotych  za rozmiar w okno 150 x 130 cm wraz z taśmą mocującą do samodzielnego montażu.
                                                                                                                                      2. Środki naturalne odstraszające komary
    To głównie specyfiki zawierające olejki eteryczne , których zapachu te owady nie znoszą.                                                                                       Są to :                                                                                                                     - kwiaty i inne rośliny wydzielające inne silne zapachy.
Warto zatem je posadzić pod oknami ,w doniczkach na parapecie okna i na tarasie gdzie odpoczywamy. Należą do nich lawenda, bazylia, mieta, kocimiętka, nagietek, rozmaryn, tymianek,                   a z drzew m.in. katalpa.


- olejek lawendowy 
- olejek z citronelli
- olejek geraniowy
- olejek goździkowy
- olejek eukaliptusowy
- zapach waniliowy
- zapach cebuli i czosnku
- zapach liści pomidora
Olejki te naniesione prosto na skórę i wtarte potrafią uczulić. Można je rozcieńczyć dodając kilka kropli ( ok. 6 ) do szklanki wody, przelać do butelki ze spryskiwaczem i rozpylić na ciele                i odzieży.
Wygodne jest też , nasączenie rozcieńczonym roztworem olejku części ubrania np. kołnierzyk czy czapkę.
W sprzedaży są plastry nasączone  olejkami  ( głównie z citronelli ), które naklejamy na ubranie. Można je stosować u dorosłych                i dzieci - nawet u tych najmłodszych. Naklejamy je wtedy na wózek. Wydzielany z nich zapach olejku ulatnia  się w odległości ok. 1 metra i utrzymuje się ok. 12 godzin - zależnie od producenta.
Produkowane są też opaski z tym olejkiem. Zakłada się je na rękę lub kostkę na nodze. Działają na tej samej zasadzie jak opisane wyżej plastry. 
 Ostatnio w internecie chwalone jest odstraszające  działanie  wrotyczu.
Jego zapach przypomina kamforę. Skutecznie odstrasza muchy mrówki, mole, komary i kleszcze.
Wrotycz  powszechnie rośnie w Polsce. Występuje przy drogach,       w rowach i na miedzach. Roztartą częścią rośliny nacieramy odkryte części ciała. Jest to najtańsza metoda ochrony przed komarami. Proszę pamiętać, że ta roślina jest toksyczna.                     Nie używać jej doustnie. 
 Ciekawym ziółkiem jest liść pachnotki ( Perilla Folium).
Zmniejsza ono reakcję alergiczną na skórze. Dodawane jest do suplementów diety razem z witaminami z grupy B i wapnem.
 Od lat , za skuteczny sposób odstraszania komarów i meszek, wiele osób uważa przyjmowanie doustnie  witamin B                            ( głównie B1 ).
          Witamina ta jest bezpieczna , bo jej nadmiar jest usuwany            z naszego organizmu z potem i moczem. Nie można jej przedawkować. Regularne używanie witamin B działa odstraszająco na komary, które nie lubią skóry pochnącej tą witaminą.
 Bardzo skutecznym środkiem zmniejszającym obrzęki i bąble          po ukąszeniu przez komary , meszki i inne owady jest płyn na bazie oczaru wirgilijskiego.
Wyciąg z liści i kory oczaru ma działanie przeciwbakteryjne, ściagające ( zmniejsza reakcję alergiczną skóry) i miejscowo tamujace krew. Skutecznie neutralizuje jad komara , meszki, mrówki i kleszcza przynosząc ulgę w 30 sekund.
Poprawia koloryt skóry i mikrokrążenie przez wzmocnienie                  i uszczelnienie ścianek naczyń krwionośnych.
        Oczar nie ma działań ubocznych i przeciwskazań.
   Mam nadzieję, że informacje podane przeze mnie pomogą                  w wyborze skutecznego środka na komary.
   Życzę miłego odpoczynku na świeżym powietrzu.

                                                                       Pozdrawiam.


              

2 komentarze:

  1. ciekawy wpis! Ja właśnie ostatnio usłyszałem że olejki eteryczne bardzo dobrze działają na komary. Chyba muszę zainwestować i sprawdzić takie rozwiązanie.

    OdpowiedzUsuń
  2. ja na komary polecam Muggę http://www.mugga.pl/, moim zdaniem jest najskuteczniejsza

    OdpowiedzUsuń