środa, 24 lipca 2013
Hity na komary, czyli skuteczne sposoby na komary i meszki
Komary w tym roku są bardzo uciążliwe. Długa zima oraz bardzo deszczowa wiosna spowodawały , że w wielu rejonach kraju ilość komarów dochodzi do rozmiarów inwazji. Niestety, po kolejnych opadach w lipcu będą one nas zadręczać , aż do jesieni.
Plaga krwiopijców nie pozwala wypoczywać na świeżym powietrzu i ogródkach działkowych. Trudno również grilować , kiedy cały czas trzeba się oganiać od tych bestii.
Komary przyciąga światło, ciepło , zapach ludzkiego potu i niektóre kosmetyki perfumowane .
Niestety , nie zawsze udaje się uniknąć ukąszenia , które zostaje w postaci swędzącego bąbla. Miejsca te należy zdezynfekować i posmarować środkami łagodzącymi swędzenie, chłodzącymi i przeciwuczuleniowymi dostępnymi w aptece.
Skuteczna walka z komarami
1. Środki chemiczne odstraszające komary .
Najczęściej stosowane to DEET i IR 3535 . Zwane są też repelentami.
DEET - działa w ten sposób, że zaburza pracę komórek nerwowych w czułkach insektów odpowiedzialnych za węch. W dużych ilościach jest toksyczny. Zwykle stosowane stężenia to 5-30 % . Preparaty o mocy poniżej 10% działają krócej - ok. 1-2 godzin . Wskazane są dla dzieci i osób, które planują krótko przebywać na powietrzu .Wyższe stężenia są dla wędkarzy, osób wyjeżdżających w tropiki , czy grzybiarzy . Deet może podrażniać oczy i skórę oraz odbarwiać miejscowo ubrania.
Drugą co do popularności stosowania jest bezzapachowy IR 3535. Uważa się go za środek o niskiej toksyczności . Może jednak wywołać podrażnienia oczu i skóry.
Obie te substancje są stosowane najczęściej do ochrony przed komarami i meszkami. Występują w postaci najchętniej używanych aerozoli, ale też w kremach, sztyftach i chusteczkach nasączonych tymi związkami. Proszę pamietać o zmyciu ich ze skóry po powrocie do domu .
Nie polecam wszelkich wynalazków wkładanych do kontaktu, zawierających np. DEET. Są to trucizny nie tylko dla komarów ale i dla nas. Wdychanie ich przez całą noc może nas uczylić , podrażnić nam układ nerwowy, oddechowy i skórę.
Zdrowszym sposobem jest założenie siatek w okna i drzwi. I już mamy spokój z latającymi krwiopijcami.
Siatki są w tym roku wyjatkowo niedrogie. Cena zaczyna się już od ok. 7 złotych za rozmiar w okno 150 x 130 cm wraz z taśmą mocującą do samodzielnego montażu.
2. Środki naturalne odstraszające komary
To głównie specyfiki zawierające olejki eteryczne , których zapachu te owady nie znoszą. Są to : - kwiaty i inne rośliny wydzielające inne silne zapachy.
Warto zatem je posadzić pod oknami ,w doniczkach na parapecie okna i na tarasie gdzie odpoczywamy. Należą do nich lawenda, bazylia, mieta, kocimiętka, nagietek, rozmaryn, tymianek, a z drzew m.in. katalpa.
- olejek lawendowy
- olejek z citronelli
- olejek geraniowy
- olejek goździkowy
- olejek eukaliptusowy
- zapach waniliowy
- zapach cebuli i czosnku
- zapach liści pomidora
Olejki te naniesione prosto na skórę i wtarte potrafią uczulić. Można je rozcieńczyć dodając kilka kropli ( ok. 6 ) do szklanki wody, przelać do butelki ze spryskiwaczem i rozpylić na ciele i odzieży.
Wygodne jest też , nasączenie rozcieńczonym roztworem olejku części ubrania np. kołnierzyk czy czapkę.
W sprzedaży są plastry nasączone olejkami ( głównie z citronelli ), które naklejamy na ubranie. Można je stosować u dorosłych i dzieci - nawet u tych najmłodszych. Naklejamy je wtedy na wózek. Wydzielany z nich zapach olejku ulatnia się w odległości ok. 1 metra i utrzymuje się ok. 12 godzin - zależnie od producenta.
Produkowane są też opaski z tym olejkiem. Zakłada się je na rękę lub kostkę na nodze. Działają na tej samej zasadzie jak opisane wyżej plastry.
Ostatnio w internecie chwalone jest odstraszające działanie wrotyczu.
Jego zapach przypomina kamforę. Skutecznie odstrasza muchy mrówki, mole, komary i kleszcze.
Wrotycz powszechnie rośnie w Polsce. Występuje przy drogach, w rowach i na miedzach. Roztartą częścią rośliny nacieramy odkryte części ciała. Jest to najtańsza metoda ochrony przed komarami. Proszę pamiętać, że ta roślina jest toksyczna. Nie używać jej doustnie.
Ciekawym ziółkiem jest liść pachnotki ( Perilla Folium).
Zmniejsza ono reakcję alergiczną na skórze. Dodawane jest do suplementów diety razem z witaminami z grupy B i wapnem.
Od lat , za skuteczny sposób odstraszania komarów i meszek, wiele osób uważa przyjmowanie doustnie witamin B ( głównie B1 ).
Witamina ta jest bezpieczna , bo jej nadmiar jest usuwany z naszego organizmu z potem i moczem. Nie można jej przedawkować. Regularne używanie witamin B działa odstraszająco na komary, które nie lubią skóry pochnącej tą witaminą.
Bardzo skutecznym środkiem zmniejszającym obrzęki i bąble po ukąszeniu przez komary , meszki i inne owady jest płyn na bazie oczaru wirgilijskiego.
Wyciąg z liści i kory oczaru ma działanie przeciwbakteryjne, ściagające ( zmniejsza reakcję alergiczną skóry) i miejscowo tamujace krew. Skutecznie neutralizuje jad komara , meszki, mrówki i kleszcza przynosząc ulgę w 30 sekund.
Poprawia koloryt skóry i mikrokrążenie przez wzmocnienie i uszczelnienie ścianek naczyń krwionośnych.
Oczar nie ma działań ubocznych i przeciwskazań.
Mam nadzieję, że informacje podane przeze mnie pomogą w wyborze skutecznego środka na komary.
Życzę miłego odpoczynku na świeżym powietrzu.
Pozdrawiam.
wtorek, 23 lipca 2013
Apteczka pielgrzyma
Od wielu lat obserwuję w aptece sprzedaż artykułów kupowanych przez uczestników pielgrzymek.
Organizatorzy podają na swoich stronach informacyjnych podstawowy skład apteczki , którą należy zabrać.
W skład apteczki pielgrzyma ( ekwipunku ) powinny wchodzić :
1. Środki opatrunkowe :
- 4 bandaże zwykłe
- 2 opaski elastyczne z zapinką
- zestaw plastrów z opatrunkiem w różnych rozmiarach
- 3 opakowania kompresów gazowych jałowych
- igły jałowe 0.8 lub 0,9
- spirytus salicylowy ( lub wygodniejsza forma chusteczek nasączonych spirytusem ) - woda utleniona
- Octemisept płyn do odkażania ran
- plaster w aerozolu
- plastry żelowe tzw. sztuczna skóra
2. Maści : - chłodzące
- maści natłuszczające i gojące na stopy i inne miejsca narażone na otarcia np. maść z witaminą A , aloesem ,alantoiną lub propolisem
- maści poprawiające krążenie - pomocnicze przy skurczach łudek
- maści przeciwbólowe i przeciwzapalne na bóle nóg
3. Zasypki do stóp np. talk, alantan lub inny puder
4. Magnez , a najlepiej magnez z potasem i witaminą B6 zapobiegający zmęczeniom mięśni i skurczom
5. Leki na przeziębienie :
- tabletki na przeziębienie
- tabletki od bólu gardła , a dla osób śpiewających również na chrypę i struny głosowe
- leki na tzw. " zimno" czyli opryszczkę - maści , plastry , na którą osoba przemęczona jest bardzo poddatna
6. Leki przeciw biegunce i na trawienie
7. Wapno na uczulenie
8. Tabletki przeciwbólowe na różne bóle i rozkurczowe - na ból brzucha
9. Swoje leki używane na stałe
Dodatkowo w apteczce pielgrzyma niezbędne są :
1. Kremy ochronne z filtrem
2. Maści na oparzenia słoneczne
3. Środki przeciw komarom , kleszczom i meszkom , których w tym roku jest plaga
4. Środki łagodzące ukąszenia komarów i meszek
5. Woda mineralna
Popularnym schorzeniem skóry u osób pielgrzymujących jest tzw. asfaltówka. Jest to uczulenie wystepujące na odkrytych częściach nóg narażonych na opary wąglowodorów ulatniających się z asfaltu . Czym ładniejsza pogoda i wiecej słońca tym więcej osób na nią choruje. Należy używać wapno lub inny lek na uczulenie . Zmiany na skórze smarować maściami na uczulenie , z alantoiną , aloesem , wiesiołkiem , witaminą A .
Godne polecenia są wymienione przeze mnie plastry żelowe tzw." sztuczna skóra ". Plastry te najskuteczniej chronią skórę stóp przed otarciem , powstaniem pęcherzy i ran . Naklejone wcześniej na miejsce uciskane zapobiegną pęcherzom i otarciom. Bardzo dobrym środkiem jest też sztyft przeciw pęcherzom. Należy go stosować na zdrową skórę , aby pęcherze nie powstały.
Nie muszę chyba przypominać o podstawie , czyli o bardzo , bardzo wygodnych rozchodzonych butach i o skarpetach z naturalnych materiałów i bezszwowych .
Przypominam , że do wody mineralnej należy dodać chociaż kilka kropel soku owocowego , elektrolity lub rozpuszczalne witaminy i minerały , aby woda pozostała w organiźmie dłużej i lepiej się wchłonęła.
Ciekawostką zeszłorocznej pielgrzymki była sprzedaż podpasek higienicznych Maxi , które wykorzystywano jako wkładki do butów.
Po zastosowaniu się do moich wskazówek tegoroczna pielgrzymka będzie dla Ciebie wspaniałym doznaniem duchowym , a nie drogą przez mękę.
Życzę wszystkim pielgrzymom , aby tak przygotowana apteczka wróciła z Wami do domu w nienaruszonym stanie.
Pozdrawiam mgr.farm.Marta.
sobota, 20 lipca 2013
Cudowna wierzba, czyli naturalna aspiryna
Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim naukowcy są w trakcie badań nad nową odmianą wierzby.Wierzba jest drzewem rosnącym powszechnie w naszym kraju i można powiedzieć , że jest symbolem polskiego krajobrazu. Jest również rośliną leczniczą. Do leczenia wykorzystuje się z wierzby korę.
Zgodnie z normami europejskiej Farmakopei zawartość substancji w korze wierzby wykorzystywanej do produkcji leków i preparatów leczniczych powinna zawierać nie mniej niż 1,5 % glikozydów salicylowych.
W nowo wyhodowanej odmianie wierzby zawartość tych związków jest znacznie wyższa i wynosi ok. 11%.
Nazwa glikozydy salicylowe jest dla wielu osób nieznana i trudna do zapamiętania . Jest to związek , który na podobne działania do aspiryny ( kwas acetylosalicylowy ).
Substancja ta działa na różne bóle w tym również bóle reumatyczne .Obniża gorączkę przy przeziębieniach i grypie oraz stanach zapalnych. Działa też antyseptycznie ( hamuje rozwój drobnoustrojów np. bakterii) na zasadzie zakwaszenia środowiska.
Pamiętać należy , że leki , które mają w swoim składzie aspirynę nie powinny być używane przez osoby mające dolegliwości przewodu pokarmowego ( wrzody żołądka , dwunastnicy , przełyku i uszkodzenie zwieracza między żołądkiem i przełykiem.
Leki mające w składzie sproszkowaną korę wierzby zawierają naturalne substancje buforujące. Są to związki , które obniżają kwasowość i utrzymują stałe pH i dzięki temu nie wywołują skutków ubocznych ze strony przewodu pokarmowego.
Przypomnieć powinnam pacjentom , że tak jak aspiryna również kora wierzby wywołuje reakcję alergiczną u osób uczulonych na salicylany. Nie może być używana przez osoby z niską krzepliwością krwi , hemofilią , przed zabiegami chirurgicznymi oraz usunięciem zębów u stomatologa.
Jest więc szansa ,że za jakiś czas naturalna - kora wierzby wyprze z użycia syntetyczną - aspirynę .
Pozdrawiam mgr.farm.Marta.
Subskrybuj:
Posty (Atom)